Тема.Права дитинства. + ПРЕЗЕНТАЦІЯ(ПЕРЕГЛЯД)
Мета:познайомити учнів з основними положення Конвенції ООН «Про права дитини»; навчити правильно реалізовувати свої права; виховувати в учнів поважне ставлення до власної особистості та інших.
Обладнання: презентація «Права дитини», чисті аркуші паперу, фломастери.
Хід заняття
1. Привітання
Нумо, діти, підведіться,
Один одному всміхніться.
веселенько так всміхніться
І всі разом скажімо: « Добрий день! »
вчитель. У мене в руках чарівна скринька, а щоб дізнатися що в ній, потрібно відгадати загадку.
Як подивишся на нього,
(Діти називають себе, бо на дні скриньки - дзеркало).
Очі твої - одні.
2 учень:Більше тебе не буде,
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди –
Добрі, ласкаві і злі.
3 учень:Сьогодні усе для тебе:
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба –
Кохати спішити треба
Гляди ж, не проспи.
Бо ти на землі - людина
І хочеш того, чи ні –
Усмішка твоя - єдина.
Мука твоя - єдина,
Очі твої - одні.
ІІI. Мотивація навчальної діяльності.
- Сьогодні наш виховний захід присвячений саме цій темі.
Права дитини- це певні можливості, які треба вам, дітям, (до вісімнадцяти років) для того, щоб жити і дорослішати.
Право– правила і норми поведінки встановлені державою.
ІІI. Сприйняття матеріалу
(Перегляд презентації)
1.Творче завдання «Що мені потрібно для щастя».
Учитель роздає учням чисті аркуші паперу і пропонує скласти список того, що, на їхню думку, необхідно для щасливого дитинства. Наприклад, батьківська ласка, рідний дім, друзі, солодощі, іграшки, медична допомога, комп'ютер, книги, театр, відпочинок, розваги, школа, спорт.
1989 року представники урядів розвинутих країн, у тому числі й наша Україна, яка на той час перебувала у складі Радянського Союзу, підписали Конвенцію про права дитини.
Конвенція — це угода, договір між державами з певних питань. У даному випадку — з питань прав дітей. Підписавши цей документ, уряди домовилися охороняти права дітей, які живуть на територіях цих держав.
У Конвенції визначено, що дитиною вважається людина, якій ще не виповнилося 18 років, що всі діти народжуються вільними і рівними у своїх правах і що не можна їх піддавати дискримінації через національну, етнічну, релігійну, расову ознаки, а також через стать, політичні переконання.
Які ж права дитини визначені Конвенцією? (Читає учням основні положення Конвенції про права дитини.)
«Дитина незалежно від її раси, національності, кольору шкіри, статі, мови, релігії, етнічного чи соціального походження, майнового стану, стану здоров'я, незалежно від її батьків та її законних опікунів має право:
— на життя;
— на ім'я та набуття громадянства;
— знати своїх батьків;
— на збереження своєї індивідуальності;
— підтримувати взаємини з обома батьками, якщо ті розлучилися;
— висловлювати свої погляди і думки з усіх питань;
— одержувати і передавати інформацію (за винятком певних обмежень);
— на свободу думки, совісті й релігії;
— на свободу об'єднань і товариств у мирних цілях;
— на особисте і сімейне життя, недоторканність житла, таємницю кореспонденції;
— на захист від посягань на особисте життя, честь і гідність;
— на повноцінне і достойне життя, на піклування з метою догляду за нею;
— на користування благами соціального забезпечення;
— на освіту, відпочинок і дозвілля;
— на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального і соціального розвитку дитини;
— на захист від економічної експлуатації і від виконання будь-якої роботи, яка може завдавати шкоди її здоров'ю чи розумовому, фізичному, духовному, моральному, соціальному розвитку;
— на захист від незаконного зловживання наркотиків, психотропних речовин, від усіляких форм сексуальної експлуатації та сексуальних розбещень;
— на гуманне поводження, на захист від незаконного чи свавільного позбавлення волі, свободи;
— на негайний доступ до правничої допомоги і на таке поводження, яке сприяє розвитку у дитини почуття гідності й значущості, зміцнює в ній повагу до прав людини і її свобод, сприяє виконанню нею корисної ролі в суспільстві.
Учитель поділяє учнів на групи і роздає групам картки, на яких написано по одній статті Конвенції про права дитини.
За кілька хвилин учні мають пояснити своїми словами статті Конвенції і навести життєвий приклад, що відображає дію цієї статті.
— на освіту, відпочинок;
Учитель читає ствердження. Учні мають визначити, які з них є положеннями Конвенції про права дитини, і записати на аркуші їхні номери.
1. Усі діти мають право на любов і піклування.=
10. Жодна дитина не повинна мити посуд.
11. Усі діти мають право на освіту.=
12. Кожна дитина має право виконувати домашнє завдання за своїм бажанням.
13. Жодна дитина не повинна прибирати власну кімнату.
14. Особлива турбота надається дітям, які перебувають у конфлікті із законом.
15. Особлива турбота надається дітям-біженцям.=
16. Діти мають право вільно висловлювати свої погляди.=
17. Кожна дитина має право відмовлятися від обіду.
18. Усі діти мають право на медичну допомогу=.
19. Діти мають право на вільне спілкування.=
20. Діти, які мають брата або сестру, повинні отримувати додатковий захист і піклування.
21. Особлива турбота з боку держави надається дітям, які не мають родини.=
23. Діти мають право на інформацію.=
27. Діти мають право на свободу совісті, думки і релігії.=
Заключне слово вчителя.
А зараз послухайте вірш Ірини Жиленко, який дуже підходить до теми сьогоднішньої години спілкування.
Дитя моє, права дитини ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно, так важливо напевно знати в наші дні:
Коли з тобою справедливо вчиняють, а коли і ні.
Тож прочитай, завчи напам'ять, порадь і друзям прочитать.
Хай прочитають тато й мама, закони всім потрібно знать!